פרסום ממומן בפייסבוק, צעד אחר צעד עבור אפיליאייט מרקטינג

היי, כאן משה פרקש והפעם אני רוצה לעשות הדרכה, צעד אחר צעד להקמת קמפיין ממומן בפייסבוק. למי שלא יודע עדיין, פייסבוק מאפשר לנו לצאת עם פרסום ממומן והפעם אני הולך לגעת בדיוק בזה. מבחינתי זה כלי בסיסי וחלק בלתי נפרד מעסק של אפיליאייט מרקטינג ולכן חשוב לי לגעת בהדרכה זו.

הדרכה זו היא אידאלית עבור מתחילים אבל לא רק. מי שעוד לא התחיל לפרסם יצא מההדרכה עם הבנה של המערכת. אם כבר התחלת לפרסם בפייסבוק, ייתכן שההדרכה תהיה יעילה גם עבורך ותיתן לך דגשים על דברים שפחות יצא לך לשים לב אליהם.

מערכת הפרסום של פייסבוק

הפעם, אני לא אתן רקע, אלא אקפוץ ישר לעניינים ובהדרכה זו אוסיף צילומי מסך שאני מקווה שיעזרו לכם להתמצא היטב במערכת.

הדבר הראשון שחשוב להבין הוא איך המערכת של פייסבוק בנויה. הטיפ הראשון שלי, למי שאין לו חשבון אבל גם למי שכבר יש לו חשבון, הוא ללכת ולפתוח חשבון ובדרך הנכונה.

הדרך הנכונה לפתוח חשבון בפייסבוק היא לא דרך מנהל המודעות אלא ללכת אל business.com ולפתוח business manager. פה יהיו כל הנכסים שלנו, כל החשבונות, הקמפיינים והמודעות שהקמנו ושנקים בעתיד. השלב הראשון הוא לפתוח חשבון בביזנס מנג’ר ורק לאחר מכן לפתוח חשבון מודעות.

מי שפתח חשבון מודעות לפני שהוא פתח חשבון מנג’ר, יצטרך לפתוח חשבון מנג’ר ואז להוסיף את חשבון המודעות כך שיהיה תחת החשבון. לשם כך יש ללכת אל:

 1. הגדרות העסק
 2. חשבונות מודעות
 3. הוספת חשבון מודעות

בלחיצה על “הוסף חשבונות נוספים” ישנן שלוש אפשרויות: הוספה של חשבון מודעות, בקשת גישה לחשבון מודעות שלמעשה הוא לא שלנו או לא על אותו שם (ייתכן שיש לנו חשבון נוסף) ויצירת חשבון מודעות חדש:

תחת אותו ביזנס מנג’ר אנחנו יכולים ליצור כמה חשבונות מודעות שנרצה. למי שכבר יש חשבון מודעות, האופציה הראשונה היא הנכונה ויש לחבר את החשבון הקיים למנהל הנוכחי.

הסיבות לכך שאנחנו משתמשים בביזנס מנג’ר:

 • זה מראה לפייסבוק שאנחנו רציניים. שאנחנו לא סתם החלטנו לפרסם אלא שיש לנו כוונה לפרסם באופן מקצועי יותר מחשבון מודעות אחד.
 • זה מאפשר לנהל את כל הנכסים שלנו ממקום אחד בצורה מסודרת במקום להתנהל ממקומות שונים.
 • אם יש לנו חשבון מודעות שמחובר לפרופיל האישי, במידה והחשבון נחסם, לא נוכל לפתוח עוד חשבון מודעות וזאת בניגוד לחסימה של חשבון מודעות במנג’ר.
 • בדרך זו אפשר לנהל גם חשבונות של אחרים, אם נרצה בכך (חברים, לקוחות ועוד).

אם כבר פתחתם בעבר חשבון מודעות דרך הפרופיל שלכם, אך מעולם לא הפעלתם אותו, לא תוכלו לקשר את החשבון למנג’ר. תוכלו או לפתוח חשבון חדש, או להפעיל את החשבון הקודם ורק אז לחבר אותו. דרך זו מהווה יתרון משמעותי לכל מי שחושש מחסימה של פייסבוק.

פתיחת חשבון חדש עבור אפיליאייט מרקטינג ובכלל

אם אתם פותחים מההתחלה את החשבון שלכם בפייסבוק מנג’ר אחד הדברים שתצטרכו להזין הוא את פרטי התשלום שלכם. ללא פרטי תשלום אי אפשר להתחיל לפרסם בפייסבוק.

ההצעה שלי היא להגדיר את אמצעי התשלום כפייפאל. פתיחת חשבון פייפאל היא פשוטה וחינמית ואפשר לקשר אותו אל כרטיס האשראי שלכם.

הסיבה לכך שאנחנו מחברים את פייפאל לחשבון ולא את כרטיס האשראי היא למקרה של חסימה. ברגע שפייסבוק חוסמים את החשבון, הם חוסמים גם את אמצעי התשלום ואנחנו לא רוצים שייחסם כרטיס האשראי כי אז זה אומר שאנחנו צריכים להוציא כרטיס חדש. אם חשבון הפייפאל נחסם, אפשר להזין את כרטיס האשראי בתור גיבוי או לפתוח חשבון פייפאל חדש.

לפייסבוק אין יכולת לדעת איזה אמצעי תשלום מחובר לפייפאל ובדרך זו אנו נמנעים מהסיכון של החסימה.

סיכום ביניים:

 • אנחנו רוצים לפתוח ביזנס מנג’ר וממנו לנהל את החשבונות שלנו.
 • אנחנו רוצים לשלם דרך פייפאל ולא ישירות דרך כרטיס האשראי שלנו.

לאחר הקמת ביזנס מנג’ר

ברגע שיש לנו את הביזנס מנג’ר, נוכל לראות בצד ימין למעלה (בעברית) “תפריט המבורגר”. לחיצה על התפריט תפתח אפשרויות ומשם נלך את “מנהל המודעות”.

בחלק של מנהל המודעות אפשר לראות את כל המודעות והפעילויות בחשבון שלנו, גם את מה שפעיל וגם מה שלא פעיל.

מנהל המודעות הוא לוח הבקרה שלנו לניהול הקמפיינים. זה המקום לנתח את הקמפיינים, לראות את התוצאות ולעשות אופטימיזציה, שיפור של הפרסום שיוריד את המחיר שלו ויעלה את האפקטיביות. זהו לא המקום בו יוצרים את הקמפיינים וכך הוא נראה:

בכניסה אל קמפיין אנחנו יכולים להגדיר את המטרה של הקמפיין שלנו (מה אנחנו רוצים להשיג). משמאלו ישנה לשונית של סדרת מודעות בה אנחנו יכולים להגדיר את הפעילות שלנו כמו תזמון ומשמאל (בעברית כמובן) נוכל לראות את המודעות עצמן ואיך הן נראות מכל בחינה כולל ויזואלית ומלל.

יכולים להיות לכל קמפיין סדרות מודעות שונות ומספר מודעות וכן יכול להיות שיהיו לנו מספר חשבונות ניהול, חלקם שלנו וחלקם יהיו של אחרים.

מבט בתמונה מאפשר לנו לראות מה קורה עם הקמפיין שלנו: שם הקמפיין, האם הוא פעיל, התוצאות שלו, כמה אנשים ראו אותו, כמה עולה לנו התוצאה (לפי המטרה שהוגדרה), מתי הקמפיין מסתיים, כמה קליקים היו על הקישור ועוד.

את המודעה עצמה מומלץ ליצור דרך “power editor” ואגע בכך.

הדבר הבא שחשוב להכיר הוא ההיררכיה של החלקים השונים במנהל המודעות שלנו.

הבנת האפשרויות העומדות לרשותנו בהקמת קמפיין

זה המקום בו אנחנו מגדירים את המטרה שלנו מהקמפיין, מה אנחנו רוצים להשיג באמצעות המסע שלנו. בתוך הקמפיין נוכל ללכת ליצירת קמפיין ואז יפתח לנו החלון הבא:

זהו הכלי המהיר של power editor והוא מאפשר ליצור במקום אחד גם את הקמפיין וגם את המודעה במקום אחד.

מצד שמאל של התמונה אפשר לראות כי פייסבוק נותן לנו את האופציה “השתמש ביצירה מודרכת”. לחיצה על כפתור זה תאפשר לנו ליצור סדרות רבות ותחת כל סדרה להכניס מספר מודעות.

הדבר הראשון שנצטרך לעשות הוא להגדיר את המטרה של הקמפיין. יכולות להיות לנו כמה מטרות ואני משתמש בחלקן:

 • תנועה
 • מעורבות
 • צפיות בסרטון
 • המרות

אלו ארבעת סוגי הקמפיינים שלדעתי נותנים את כל מה שאנחנו, בתור אפיליאייט מרקטינג, נצטרך.

תנועה – קמפיין אשר פשוט יוצר תנועה (טראפיק) לאתר. זה לא מסובך להבנה, זו תנועה לתוך האתר או כל מקום אחר שהחלטנו להפנות אליו את הגולשים. קמפיין זה נקרא גם CTW (קליקים לאתר). המטרה העיקרית של קמפיין זה הוא לגרום לאנשים לבקר באתר.

ההפניה יכולה להיות לאתר או לדף הנחיתה והיא מעולה בעיקר כאשר אנחנו רוצים לצבוע את הגולשים בפיקסל ולטרגט אותם מחדש. המטרה היא לגרום לאנשים להיכנס לאתר. אחת המטרות של אפיליאייט מרקטינג היא ליצור רשימת תפוצה ולכן יש לנו דף נחיתה שאנחנו מקדמים והמטרה שלנו צריכה להיות שאנשים ישאירו פרטים בדף ולא רק שיגיעו אליו.

מעורבות – לגרום לאנשים נוספים לראות את הפוסט ולהביא לתגובות, לייקים, רגשות, תיוגים ושיתופים. זה אומר שהגולשים יבצעו איזושהי פעולה כאשר המעורבות המשמעותית ביותר היא שיתוף ותגובה. עלינו לדעת כי גם לחיצה על “קרא עוד” תיחשב למעורבות.

המטרה של קמפיין מסוג זה היא להעלות את המעורבות בדף. ככל שיש לנו יותר פעילות בדף, כך הפרסום שלנו יהיה זול יותר ולכן קמפיין מעורבות יכול להיות גם יעיל. קמפיין זה נקרא גם PPE.

ציפיות בסרטון – אם יש לנו סרטון אנחנו רוצים שכמה שיותר אנשים יצפו בו ולכמה שיותר זמן. זה קמפיין מעורבות לסרטון והמעורבות מגדילה את הוויראליות. נכון להיום, סרטונים הם הדרך הטובה ביותר ליצור עניין והם המודעה הטובה ביותר ועדיפים על מודעות שהם רק תמונה או טקסט.

המרות – המרה היא קמפיין בו אנחנו מגדירים שאנחנו רוצים שהגולשים יבצעו פעולה כלשהי. בתחילת הדרך נרצה שהגולשים ישאירו לנו את הפרטים שלהם כדי ליצור לעצמנו רשימת תפוצה. לאחר מכן, נוכל להגדיר את ההמרה בתור רכישה.

המרות נעשות כשאנחנו מגדירים פעולה באתר שלנו. למשל, אם אנחנו רוצים שאנשים ישאירו פרטים, זו פעולה.

יצירת לידים – זהו קמפיין טוב אך אני כמעט ולא משתמש בו. זהו טופס של פייסבוק שכבר מכיר את המשתמשים וזה מעלה את אחוזי ההמרה אבל פעמים רבות התנועה הפשוטה היא תנועה ללא מעורבות, אנשים שמשאירים לידים לא מרגישים מחויבים ולכן הם פחות נוטים להיות מעורבים בקשר אתנו.

בעיה נוספת היא שלפעמים אנשים לא משתמשים יותר בחשבון אימייל שאיתו הם פתחו את החשבון בפייסבוק. התוצאות הן פחות כסף לכל ליד, אך יותר תלונות על ספאם ואחוזי המרה נמוכים יותר.

שלב אחר שלב ביצירת קמפיין ממומן

לאחר שהגדרנו את המטרה של הקמפיין אנחנו נמשיך אל סדרת המודעות. יש לנו שלושה חלקים שעלינו להגדיר:

 • קהל
 • מיקומים
 • תקציב ותזמון

כרגע בעצם יצרנו קמפיין שהמטרה שלו היא מעורבות ובסדרת מודעות אני יכול ליצור סדרה לקהל אחד וסדרה לקהל אחר ושתי הסדרות יהיו תחת אותו קמפיין. יש כאן היררכיה של קמפיין ß סדרת מודעות ß מודעה.

לצורך העניין אני יכול לפרסם לקהל שונה, למיקומים שונים ועוד וכל אלה יהיו תחת אותו קמפיין ועכשיו אנחנו צריכים להגדיר את הפרטים השונים בדף:

קהלים מותאמים אישית – קהלים המבוססים על קהלים שכבר עשו פעולה כלשהי בקבוצה שלנו, באתר ועוד.

מיקומים – הם מופיעים פעמיים ואנחנו צריכים לשים לב שהכוונה פה היא לאיזה אזור אנחנו רוצים לפרסם. אנחנו יכולים לפרסם לכולם במקום זה וכך לפרסם לכל מי שנמצא בקמפיין, כולל לאנשים שמבקרים בישראל כמו תיירים או אנשי עסקים, רוב הסיכויים שאנשים שרק מבקרים בישראל לא יהיו רלוונטיים עבורנו.

אפשרות נוספת היא לפרסם לאנשים שמתגוררים בישראל. אפשר גם לפרסם לאנשים שביקרו במקום (כמו ישראל) ולאנשים שנוסעים במקום זה ואלו אנשים אשר בוודאות לא מתגוררים במקום.

אנחנו יכולים להגדיר כל מדינה וההמלצה הכללית היא להגדיר אנשים שמתגוררים במקום זה. גם בתוך ישראל אפשר להגדיר אנשים בעיר מסוימת ולהגדיר רדיוס פרסום מסביב לעיר זו. למי שנוח יותר, אפשר גם להניח נעץ על אזור הפרסום הרצוי.

נתון נוסף שעומד לרשותנו הוא “כולל” או “לא כולל”. למשל, אנחנו יכולים להגדיר “ישראל” לא כולל “עזה” ואף להגיד שאנחנו לא רוצים לפרסם גם ברדיוס מסוים לעזה. מי שרוצה לסנן יישובים מסוימים, הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא דרך “לא כולל”.

גיל – אנחנו יכולים להחליט מהו גיל האנשים שאנחנו רוצים לפרסם לו. אני לא מפרסם לאנשים שהם מתחת לגיל 18 כי בדרך כלל בכל מקרה אין להם כרטיס אשראי. בהתאם למוצר שאנחנו מפרסמים נבדוק מהו הגיל המתאים לקהל היעד ונגדיר אותו.

מין – בישראל זה פחות נפוץ אך בחו”ל ישנם אנשים רבים שלא מפרסמים את המין שלהם. גם פה, בהתאם למוצר ולפרסום, אנחנו צריכים להחליט אם אנחנו רוצים לפרסם לנשים, גברים או לכולם.

נתון מעניין שכדאי להסתכל עליו נמצא בצד שמאל (בעברית) והוא “חשיפה פוטנציאלית”. נתון זה אומר לנו כמה אנשים עונים על הקריטריונים שהגדרנו.

שפות – חשוב להגדיר את השפה לפי השפה שאנחנו מפרסמים. למשל, בישראל ישנם אנשים שדוברים שלל שפות ולא כולם משתמשים בעברית כשפה עיקרית. הסיכוי שמישהו יגיב בשפה שהוא לא מכיר, הוא נמוך ולכן כדאי להגדיר את השפה ואם יש צורך בכך אז גם שפות נוספות. יש לציין כי השפות לא מתייחסות לשפה בה אנשים מדברים אלא לשפה בה הפייסבוק שלהם מוגדר (ישנם ישראלים שהפייסבוק שלהם מוגדר באנגלית למשל).

הכלל הוא פשוט מאד, לבחור את השפה בה אנחנו עושים שימוש. פייסבוק מציע להשאיר את החלק הזה ריק אבל צריך לבדוק מה עובד הכי טוב לכל קמפיין.

פילוח מפורט – כאן אנחנו יכולים לחפש אחר קהל ספציפי. אם אנחנו מפרסמים מוצרי איפור, נכתוב בפילוח תחומי עניין שונים בתחום האיפור. ברגע שאנחנו מתחילים לבחור בתחומי עניין, פייסבוק מתחיל להציע לנו עוד תחומים קרובים. ההמלצה שלי היא לא לשים את כל האפשרויות אלא לבחור רק באלו שהכי רלוונטיות עבורנו.

דמוגרפיה – לחיצה על כך תפתח אפשרויות שונות שבאפשרותנו לבחור. בנוסף, יש לנו אפשרות לצמצם את הקהל ולהוציא אנשים אשר מתעניינים בתחומים מסוימים. זוהי דרך לסנן ולדייק את הקהל שלנו מתוך מטרה להשיג את הקמפיין הטוב ביותר.

אנחנו יכולים להגדיר שהקהל שלנו יענה גם על הדמוגרפיה שהגדרנו וגם עונים על תנאים נוספים. למשל, במקרה של איפור, אנחנו יכולים לחפש גם קהל שמתעניין באיפור וגם קהל שהתארס בחצי שנה האחרונה.

לאחר שנסיים להגדיר את הקהל שלנו, תהיה לנו אפשרות ללחוץ על הכפתור הבא:

אני לא ממליץ ללחוץ על הכפתור הזה. מתוך כל הניסיון שלי, מה שלמעשה קורה הוא הרחבת הקהל ולאו דווקא לפי ההגדרות שאנחנו בחרנו בהן.

אני לא ממליץ לבחור במיקומים אוטומטיים כיוון שפייסבוק יבחר את המקומות הרווחיים ביותר עבורו.

בנוסף, נוכל להחליט לצמצם את סוגי המכשירים. אני לא מצמצם אותם אלא במקרים מיוחדים בלבד. לאחר מכן תיפתח בפנינו האפשרות לבחור בפלטפורמה לפרסום:

עדכונים – בניוזפיד הרגיל.

מאמרים מידיים – יופיעו בתוך דפים של אתרי חדשות.

סרטונים מוזרמים – כמו הפרסומות ביוטיוב שמופיעות בתחילת הסרטונים השונים.

עמודה שמאלית – בצד השמאלי של הפייסבוק, בצד מופיעים פרסומים (שמאל זה בעברית ולהפך).

הצעות לסרטונים – ממש כמו ביוטיוב, לאחר שסרטון אחד מסתיים ימליצו על הסרטון שלנו.

אני מוריד את האפשרויות השונות למעט עדכונים ועמודה שמאלית.

לאחר מכן עולה האפשרות לאינסטגרם וסטוריז. דרך פייסבוק אנחנו יכולים לפרסם גם באינסטגרם וזאת כל עוד המודעה שלנו מתאימה לרשת.

אפשרות פרסום נוספת היא תחת “Audience Network”.  מודעות מקומיות מתייחסות בדרך כלל לפרסום באפליקציות ומתוך ניסיון זה לא ממש עובד ואני מבטל את החלק הזה וגם את הפרסום דרך מסנג’ר.

בדרך זו בחרנו את המקומות בהם המודעה שלנו תתפרסם ואז נצטרך לעבור לתקציב ולתזמון.

 

תקציב ותזמון

כאן אני לא בטוח ב-100% בכל הפרטים ואני אומר את הדברים מתוך ניסיון אך יש לי קצת פחות ניסיון בחלק הזה.

את התקציב אפשר להגדיר לפי כמה אנחנו מוכנים להשקיע ביום או מה התקציב שלנו באופן כללי. בהגדרת התקציב היומי לא מומלץ להציע פחות מ-15 ₪ ביום ואני ממליץ להתחיל מסכומים של 15-20 ₪ ליום (זה המינימום). עם הזמן אפשר כמובן לגדול.

חשוב להבין שזה לא מוגבל לסכום זה אלא שזה הממוצע. פייסבוק אומר שהוא יוציא עד סכום מסוים שיגיע בסך הכול בשבוע לסכום שהוגדר (הסכום כפול שבע). אני מעדיף לבחור בתקציב יומי ולא כולל, אבל תמיד אפשר להתנסות ולראות מה עובד יותר טוב.

אחד החסרונות של תקציב כולל הוא שלמודעה יש התחלה וסיום ואז בכל פעם שהתאריכים ישתנו אני בעצם במידה מסוימת מתחיל מההתחלה והאלגוריתם מתחיל לבצע את החישובים שלו מחדש.

אם אנחנו רוצים, אנחנו יכולים להגדיר גם תקציב יומי וגם להגדיר לוח זמנים ובעיקר את יום התחלת הקמפיין.

חשוב לדעת – ברגע שאנחנו עוצרים את המודעה, אנחנו מפסיקים לשלם עבורה. כלומר, מה שחויבנו, חויבנו אבל לא יהיה המשך תשלום.

לאחר שסיימנו את החלק הזה כל מה שאנחנו צריכים לעשות הוא ללחוץ על “המשך” ולעבור ליצירת המודעה.

אנחנו יכולים תחת כל קמפיין ליצור סדרות של מודעות שכל אחת פונה לקהל שונה, במיקום שונה, גיל שונה ועוד ותחת זה אנחנו יכולים ליצור מודעות שונות שכל אחת היא שונה. לפעמים נרצה שהקהל שלנו ייחשף בכל פעם למודעה שונה מעט. לשם כך נשנה את המלל, את התמונה וכל מרכיב אחר שנראה לנו לנכון.

ביצירת מודעה, אני יכול לבחור גם לקדם פוסט שפרסמתי. כל מה שאני צריך לעשות הוא ללכת אל הדף שלי ולהפוך את הפוסט הנבחר למודעה. כמובן, לאחר בחירת הפוסט, כדאי לראות איך הפוסט נראה בתור מודעה (כולל איך הוא נראה מצד שמאל, במרכז, במחשב ובמכשיר נייד).

פעולה נוספת שאנחנו צריכים לבחור היא בחירת הלחצן. אנחנו צריכים לחשוב מה אנחנו רוצים שיהיה כתוב לקהל לעשות ולחבר את הדף הרלוונטי למודעה. כל פרסום חייב להיות מקושר לדף עסקי.

צור מודעה חדשה

אפשרות נוספת היא יצירת מודעה. אני יכול לבחור את הדף שמשמש לפרסום ואני יכול מכאן לפתוח דף עסקי חדש בפייסבוק. בשלב זה אנחנו יכולים גם לקשר חשבון אינסטגרם אם יש לנו ואם הוא מקושר לחשבון פייסבוק העסקי שלנו.

לאחר מכן נבחר את הפורמט והוא יתאים למיקומים שבחרנו קודם. ישנה תמונה לחיצה ותמונה רגילה עם קישור. בנוסף, אפשר לבחור תמונות שונות עם מלל שונה וככה כל פעם אנשים יראו מודעה שונה. כמובן, אפשר להוסיף לחצן ויש לבחור את הטקסט שלנו.

לאחר שסיימנו עם זה, נלחץ על אישור והמודעה תעבור לבדיקה של פייסבוק. המודעה לא עולה מיד באופן אוטומטי.

בשלב זה אפשר לחזור אל power editor ולראות את הסטטוס של המודעה. בתחילה הוא יהיה בסטטוס “ממתין לבדיקה” ולאחר שהוא יעבור את הבדיקה הוא יתחיל להתפרסם. פוסטים חשודים יעברו לבדיקה ידנית.

ברגע שהמודעה תאושר, נקבל הודעה למייל והמודעה תתחיל לרוץ. אם המודעה לא תאושר, גם אז יישלח מייל ונוכל לתקן אותה.

 

זה הבסיס לפתיחת קמפיין ראשון ואצטרך לעשות הדרכות נוספות כדי להמשיך להיכנס לפרטים הנוספים. אני מקווה שהדרכה בסיסית זו תעזור לכם להקים את הקמפיין הראשון שלכם ולפתוח לעצמכם חשבון פרסום.

 

אהבת את ההדרכה? יש לך עוד שאלות על אפיליאייט מרקטינג? זה הזמן להגיב להדרכה כאן למטה ?

פייסבוק
וואטסאפ
לינקדין
אימייל

הגיע הזמן ליישם את כל מה שלמדת?

הכנתי הדרכה בחינם שמראה צעד אחר צעד איך התחלתי מאפס לצאת מהלופ של שכר מינימום ולהשתמש באינטרנט כדי להתפרנס באינטרנט תוך כדי טיול בעולם